تبلیغات
همه جای ایران سرای من است شهر من گنبد کاووس - کشور اسپانیا
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مهدی رایگانی
مطالب اخیر
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
همه جای ایران سرای من است شهر من گنبد کاووس
پادشاهی اسپانیا ( Kingdom of Spain ) کشوری است واقع در شبه جزیره ایبری ، جنوب غرب اروپا ، جنوب فرانسه و آندورا ، شرق پرتغال ، شمال مراکش ، خلیج گاسکونی و اقیانوس اطلس شمالی در شمال و دریای مدیترانه در شرق . پایتخت اسپانیا ، شهر مادرید ( Madrid ) با حدود 3 میلیون و 250 هزار نفر جمعیت می باشد . مساحت اسپانیا 504.782 هزار کیلومتر مربع و جمعیت آن بالغ بر 40 میلیون و 525 هزار نفر است . از مهمترین شهرهای اسپانیا می توان به بارسلونا 1 میلیون و 530 هزار نفر ، والنسیا 745 هزار نفر ، سویا 690 هزار نفر و زاراگوزا 620 هزار نفر اشاره کرد .

اسپانیا 85 % مساحت شبه جزیره ایبری را اشغال کرده است ، 15 % مابقی از آن همسایه غربی اش ، پرتغال است . اسپانیا بسیار به قاره آفریقا نزدیک است چرا که ساحل مراکش تنها 16 کیلومتر با تنگه گیبرالتار " جبل الطارق " ( Strait of Gibraltar ) فاصله دارد . دو مجمع الجزایر مهم به نام های جزایر بالئار و جزایر قناری نیز تحت تسلط قلمرو سرزمینی پادشاهی اسپانیا اداره می شوند ، جزایر بالئار با 5014 کیومتر مربع وسعت به مرکزیت شهر پالما واقع در جزیره مایورکا که در دریای مدیترانه واقع شده  و جزایر قناری با 7273 کیلومتر مربع وسعت به مرکزیت شهر لاس پالماس واقع در جزیره گران کاناریا که در اقیانوس اطلس شمالی و غرب آفریقا قرار دارد ، دیگر شهر مهم جزایر قناری ، شهر سانتاکروز می باشد که در جزیره تنریفه واقع شده است .

از مهمترین رودهایی که اسپانیا جریان دارند می توان به رود ابرو ( Ebro River ) در شمال غرب ، رود تیخو ( Tijo River ) در مرکز و رود گوادال کوئیویر ( Guadalquivir ) در جنوب اشاره کرد . شمال شرق اسپانیا را نواحی کوهستانی و ارتفاعات پیرنه دربر گرفته است و این مناطق از جمله نقاط سردسیر کشور به شمار می روند . بلندترین نقطه اسپانیا ، قله آتشفشانی تیده ( Pico de Teide ) با 3718 متر ارتفاع می باشد که در جزایر قناری ( جزیره تنریفه ) واقع شده است .

 از نظر اقلیمی و آب و هوایی اسپانیا را می توان به پنج قسمت تقسیم نمود ، 1 - اقلیم قاره ای که قسمت عمده ای از مناطق مرکزی از جمله پایتخت ، شهر مادرید در این اقلیم قرار می گیرد 2 - اقلیم مدیترانه ای که مناطق ساحلی شرقی و جنوبی مانند والنسیا و آندلس  در این اقلیم جای دارند 3 - اقلیم اقیانوسی که شمال غرب اسپانیا و مناطقی که همجوار اقیانوس اطلس شمالی می باشند ، مناطقی همچون باسک ، کانتابری ، استیورس و گالیسیا از جمله مناطق واقع در اقلیم اقیانوسی به شمار می روند . 4 - اقلیم کوهستانی که قسمت های شمال و شمال شرق و هم مرز با فرانسه و همچنین نواحی کوچکی از مرکز اسپانیا را شامل می شود ، قسمت های شمالی مناطق کاتالونیا ، آراگون و ناوارا را اقلیم کوهستانی دربر گرفته است 5 - و آخرین و کوچکترین اقلیم ، اقلیم خشک و بیابانی می باشد که قسمت هایی از جنوب شرق اسپانیا را به خود اختصاص داده است ، کل منطقه مورسیا و قسمت های شرقی آندلس در این اقلیم قرار دارند .

ساکنان اصلی اسپانیا را عمدتاً تمدن های ایبری و باسکی تشکیل می دادند و سپس اقوام سلت نیز به این ناحیه مهاجرت و بیشتر ترکیب نژادی کنونی اسپانیا حاصل آمیزش این سه قوم است . اسپانیای فعلی به این دلیل که این منطقه تبدیل به پایگاه امنی برای کارتاژها شده بود در 206 پیش از میلاد و طی جنگ های دوم پونیک توسط سیپیو آفریکانوس ( Scipio Africanus ) سردار رومی فتح شد ، بدین ترتیب اسپانیا جزیی از قلمرو امپراطوری روم شد . در 380 میلادی تئودوسیوس امپراطور رم ، مسیحیت را دین رسمی کلیه قلمرو رم اعلام نمود . در 412 میلادی ، آتولف ( Ataulf ) رهبر بربرهای ویگوستیک بر اسپانیا حمله برد و این منطقه را تسلط خود قرار داد . با گسترش اسلام در شمال آفریقا بسیاری از بربرها اسلام آوردند . در سال 711 میلادی ، اعراب مسلمان همراه با تعدادی از بربرهای تازه مسلمان عزم حمله به اسپانیا نمودند . رهبری مسلمانان در جریان حمله و اشغال اسپانیا توسط آنان را سرداری به نام طارق ابن زیاد بر عهده داشت ، تنگه واقع در جنوب اسپانیا نیز به نام او " جبل الطارق " نامیده شد .  اعراب مسلمان به علت فقدان دولت مرکزی مقتدر در اسپانیا مناطق مختلف این کشور را از جنوب به شمال خیلی سریع و یکی پس از دیگری فتح نموده و تا 730 میلادی کل شبه جزیره ایبری از جمله پرتغال را اشغال ساختند ، ویژگی اعراب مسلمان در حمله به مناطق مختلف قتل و غارت و چپاول و سوزاندن بود به طوری که پس از اشغال دیگر چیز زیادی از دستاوردهای پیشین اسپانیایی ها باقی نمانده بود . اعراب مسلمان در 732 میلادی با پیشروی به سمت شمال و عبور از رشته کوههای پیرنه به جنوب فرانسه رسیدند ، در مکانی به نام پوتیی ( Poitiers ) جنگ سختی بین اعراب مسلمان و مسیحیان به رهبری فرمانده دلاور و بی باک ، شارل مارتل ( Charles Martel ) پیشوای فرانک ها درگرفت . این جنگ ، به جنگ تور معروف شد . در این جنگ که با جسارت و دلاوری شارل مارتل همراه بود ، اعراب مسلمان نقره داغ شده و شکست سختی متحمل شدند و با دادن تلفات بی شمار مجبور به عقب نشینی شدند ، بسیاری از مورخان مسیحی از این پیروزی به عنوان یک پیروزی بزرگ و تاریخی یاد می کنند ، چرا که در صورت شکست سپاهیان شارل مارتل و سقوط مناطق فرانک و گل نشین ، کل مناطق اروپای غربی به دست مسلمانان می افتاد و موجودیت مسیحیت در معرض تهدید قرار می گرفت .

آراگون و کاستیل بین قرون 12 تا 15 میلادی مهمترین دولت های شبه جزیره ایبری به شمار می رفتند ، اتحاد این دو دولت زمانی محکم تر از پیش شد که پادشاه آراگون " فردیناند " و ملکه ی کاستیل " ایزابل " در سال 1469 میلادی با یکدیگر ازدواج نمودند . این ازدواج نقطه عطفی در تاریخ اسپانیا به شمار می رود ، چرا که نقش مهمی در وحدت اسپانیا ایفا کرد . در 10 ژوئن 1479 اسپانیای متحد شکل گرفت . پس از آن اسلام زدایی از سطح اسپانیا تشدید شده و گسترش یافت ، در دوم ژانویه سال 1492 فرمانده آخرین قلعه مسلمانان در گرانادا در مقابل ارتش مسیحیان اسپانیایی که به تازگی متحد شده بودند تسلیم شد .

مسلمانان و یهودیان باقی مانده مجبور به ترک اسپانیا شدند . آنها یا باید به کاتولیک های رومی می پیوستند یا در غیر این صورت کشته می شدند . در سال 1480 ایزابل و فردیناند محل استنطاق و تفتیش عقاید مذهبی از طرف کلیسا را در اسپانیا بنا کردند . این عنوان یکی از بسیار تغییراتی که در قوانین حاکم در کلیسا توسط شاهان اعمال می شد ، محسوب می شد . هدف این کار بیشتر یهودیان و مسلمانان بودند که آشکارا مسیحی شده بودند و اما این طور پنداشته می شد که در جفا به مذهب اول خود پایبندند .

قرن 16 میلادی و رونق وضعیت اقتصادی اسپانیا با کشف قاره آمریکا و آغاز دوران استعمارگری اسپانیا :

با کشف قاره آمریکا و سرمایه گذاری اسپانیا در گسترش استعمارگری خود در دنیای جدید ( قاره آمریکا ) سیل ثروت بی حد و حصر این قاره روانه اسپانیا شد و طولی نکشید که اسپانیا تبدیل به یکی از کشورهای ثروتمند و استعماری جهان شد . پادشاهی شارلکن در اسپانیا اوج شکوفایی اقتصادی و دستاورد های اکتشافی و مستعمراتی اسپانیا در قاره آمریکا بود . فتح مکزیک توسط کورتز بین سالهای 1519 تا 1521 و فتح پرو به وسیله پیزارو در سالهای 1532 و 1533 از جمله موفقیت های دوران پادشاهی شارلکن بر اسپانیا بود . با افول پرتغال که در آن زمان رقیب اسپانیا در امر استعمارگری بود ، قدرت استعماری قوی تری به نام انگلستان سربر آورد ، اسپانیا که منافع استعماری خود را در خطر می دید ، در سال 1588 و به دستور فیلیپ دوم ناوگان دریایی شکست ناپذیر خود را وارد یک نبرد دریایی با نیروی دریایی انگلستان نمود اما اسپانیا شکست سختی را از نیروی دریایی انگستان متحمل شد و از همین جا بود که زوال اسپانیا آغاز گردید ، در نتیجه جنگ های جانشینی اسپانیا ( بین سالهای 1701 تا 1714 ) ، اسپانیا بسیاری از مناطق تحت سلطه خود از جمله بلژیک ، لوکزامبورگ ، میلان ، ساردنی و ناپل را از دست داد ، امپراطوری مستعمراتی این کشور نیز با بروز جنگ ها و انقلاب های متعدد در قاره آمریکا و فیلیپین در طی قرون 18 و 19 تضعیف گشت ، برای مثال در نتیجه جنگ اسپانیا با آمریکا در سال 1898 ، تعدادی از مستعمرات اسپانیا مانند ، فیلیپین ، گوآم ، کوبا و پورتوریکو از دست اسپانیا خارج شد .

در طی جنگ جهانی اول ، اسپانیا وضعیت بی طرفی خود را حفظ کرد . در سال 1923 آلفونسوی سیزدهم پادشاه اسپانیا ( King Alfonso XIII ) دستور قلع و قمع مخالفان را صادر نمود ، مأمور اجرای این دستور ژنرال میگوئل پریمو دی ریورا ( Gen. Miguel Primo de Rivera ) بود . در همین سال ریورا به خاطر این خوش خدمتی به عنوان پاداش از سوی پادشاه به عنوان نخست وزیر اسپانیا منصوب شد . ریورا در سال 1930 استعفا نمود و با شدت گرفتن بحران سیاسی آلفونسوی سیزدهم تحت فشار جمهوری خواهان برای استعفا قرار گرفت ، در ابتدا مخالفت ورزید ولی سپس مجبور به پذیرفتن شد ، بدین ترتیب آلفونسوی سیزدهم در سال 1931 از مقام خود کناره گیری کرد و اسپانیا را ترک گفت . در همین سال رفراندومی در اسپانیا برگزار شد که اکثریت مردم در آن شرکت نموده و به حکومت جمهوری رأی دادند . در سال 1936 انتخابات ریاست جمهوری در اسپانیا برگزار و مانوئل آزانا  ( Manuel Azana ) با اکثریت مطلق آراء رئیس جمهور اسپانیا شد .

جنگ های داخلی خونین اسپانیا و به قدرت رسیدن فرانکو :

در 18 جولای 1936 یک ژنرال جوان محافظه کار ارتش اسپانیا به نام فرانسیسکو فرانکو باهامونده ( Francisco Franco Bahamonde ) که در مراکش خدمت می نمود ، با جلب حمایت بخش عمده ای از سران ارتش اسپانیا جنگی را علیه دولت اسپانیا آغاز نمود . در این جنگ فرانکو توسط فاشیست ها مثل آلمان نازی و ایتالیا حمایت می شد و دولت اسپانیا توسط شوروی و تا حدودی فرانسه پشتیبانی می شد . این جنگ خونین سه سال ادامه یافت که حاصل آن حدود یک میلیون کشته بود ، سرانجام در 28 مارچ 1939 و سقوط مادرید جنگ با پیروزی فرانکو و یارانش خاتمه یافت . فرانکو پس از این پیروزی دست به تشکیل دولت فراگیری ( توتالیتر ) زد که در آن جایی برای شرکت آزادانه احزاب مختلف سیاسی ، که از مشخصات بارز دولت جمهوری بود ، وجود نداشت . پس از آن فرانکو دیکتاتوری فالانژی ( Falange ) خود را در کشور برقرار نمود . در رفراندوم سال 1947 مردم اسپانیا با طرح فرانکو که با فشارهای خارجی ناچار به برگزاری این همه پرسی شده بود ، به منظور بازگشت به حکومت پادشاهی موافقت کردند ، این طرح به " قانون جانشینی " معروف شد .

خوان کارلوس اول ؛ از بازگشت از تبعید تا رسیدن به تاج و تخت :

فرانکو در یک دیدار محرمانه با دن خوان دو بوربون ، پسر آلفونس سیزدهم که پس از اعلام جمهوری در سال 1931 میلادی در اسپانیا همراه خانواده خود در ایتالیا و در تبعید به سر می برد ، پیشنهاد کرد پسرش خوان کارلوس را به اسپانیا بفرستد . فرانکو از دن خوان دو بوربون خواست تا پسرش به اسپانیا آمده و در آنجا به تحصیلات خود ادامه داده و آموزش نظامی ببیند . فرانکو می خواست تا زمان مرگ قدرت خود را حفظ کند و در عین حال زمینه را برای بازگشت سلطنت خانواده بوربون فراهم سازد . شاهزاده خوان کارلوس آلفونسو ویکتور ماریا دی بوربون (Prince Juan Carlos Alfonso Victor Maria de Borbon ) در سال 1955 میلادی در سن 17 سالگی به اسپانیا رفت . او در سال 1962 میلادی با شاهزاده سوفیا (Princess Sophia of Greece ) ، دختر پل اول ، پادشاه یونان ازدواج کرد. در روز 22 ژوئیه سال 1969 میلادی ، شاهزاده خوان کارلوس در مقابل مجلس اسپانیا سوگند یاد کرد و رسماً به عنوان ولیعهد اسپانیا و جانشین تاج و تخت شناخته شد . از آن پس ، خوان کارلوس بسیاری از مسئولیت های رسمی را به عهده گرفت . هنگام بیماری ژنرال فرانکو ، خوان کارلوس ریاست موقت کشور را عهده دار شد . به این ترتیب ، در روز 22 نوامبر سال 1975 میلادی شاهزاده خوان کارلوس ، نوه آلفونس سیزدهم و پسر دن خوان دی بوربون رسماً تاج پادشاهی اسپانیا را به سرگذاشت . او در سخنرانی روز تاج گذاری خود ، آغاز مرحله جدیدی در تاریخ اسپانیا را اعلام کرد. خوان کارلوس افرادی که قصد داشتند میراث فرانکیسم را در اسپانیا زنده نگه دارند از کار برکنار کرد . او کلیه زندانیان سیاسی دوران دیکتاتوری فرانکو را آزاد کرد. با آغاز پادشاهی خوان کارلوس ، کشور اسپانیا که در جریان حکومت ژنرال فرانکو از سوی کشورهای اروپایی طرد شده بود ، بار دیگر جایگاه خود را در اروپا بازیافت .

 تحت فشار ملی گرایان کاتالانی و باسکی ، نخست وزیر ، آدولفو سوارز ( Adolfo Suarez ) در سال 1979 مجبور به اعطای حق حکومت خودگردانی داخلی به این دو منطقه شد . هرچند تعدادی از باسکی های تجزیه طلب با صدها مورد عملیات تروریستی و آدم ربایی دولت را برای استقلال کامل باسک تحت فشار قرار دادند ولی دولت اسپانیا به هیچ وجه زیر بار نرفته است . با برگزاری انتخابات به منظور انتخاب نخست وزیر که در 20 اکتبر 1982 در اسپانیا برگزار شد ، فیلیپه گونزالس مارکز ( Felipe Gonzalez Marquez ) از حزب سوسیالیست کارگری اسپانیا پیروز انتخابات شد و به عنوان نخست وزیر اسپانیا برگزیده شد ، با این پیروزی بقایای دوران سیاه حکومت دیکتاتوری فرانکو نیز سوزانده شده از بین رفت .

اسپانیا در سال 1982 به ناتو پیوست و در سال 1986 به همراه پرتغال به عضویت جامعه اقتصادی اروپا که اکنون ، اتحادیه اروپا خوانده می شود درآمد . انتخابات سراسری در مارچ 1996 در اسپانیا برگزار شد و حزب محافظه کار به رهبری ، خوزه ماریا آزنار ( Jose Maria Aznar ) پیروز شد و آزنار نخست وزیر اسپانیا گردید . آزنار به راحتی توانست در انتخابات سراسری سال 2000 نیز پیروز شده و برای دور دوم نخست وزیر اسپانیا شود .

در آگوست 2002 ، فعالیت باتاسونا ( Batasuna ) شاخه سیاسی گروه تروریستی جدایی طلب باسک موسوم به اتا ( ETA ) در اسپانیا ممنوع اعلام شد ، هرچند همچنان نیز این فعالیت ها به صورت زیرزمینی و غیرقانونی ادامه دارد .

پشتیبانی آزنار از حمله نظامی آمریکا به عراق در سال 2003 به شدت از محبوبیتش کاست ، بر اساس یک نظرسنجی که در سال 2003 به عمل آمد ، بیش از 90 % مردم اسپانیا مخالفت خود را با جنگ عراق ابراز داشتند ( اسپانیا در طی جنگ نیروی نظامی به عراق گسیل نداشت اما در حین عملیات بازسازی حدود 1300 صلح بان را به عراق اعزام نمود ) . در ماه می 2003 به رغم حمایت آزنار از جنگ عراق در انتخابات شهرداری ها مجدداً حزب وی حائز اکثریت شد ، نتایج انتخابات حاصل موضع محکم و قاطع نخست وزیر و عملکرد موفق وی در مقابل گروه تروریستی اتا بود .

حادثه تروریستی مادرید ، جایگاه آزنار را به خطر می اندازد :

در 11 مارچ 2004 اسپانیا مورد حمله ددمنشانه تروریستی قرار گرفت ، 191 نفر در بمبگذاری در ایستگاه راه آهن مادرید کشته و بیش از 1400 تن نیز زخمی شدند ، دولت بلافاصله اتا را مسبب این حادثه تروریستی قلمداد کرد ولی با توجه به عمق فاجعه و اینکه این حادثه تروریستی با این ابعاد و گستردگی و پیچیدگی از توان گروه اتا خارج است ، شواهدی نیز چندی بعد به دست آمد که حکایت از دست داشتن تروریست های اسلام گرای القاعده در این جنایت داشت .

آغاز حاکمیت سوسیالیست ها با به قدرت رسیدن زاپاترو :

سه روز پس از این جنایت هولناک تروریستی ، در 14 مارچ 2004 انتخابات سراسری به منظور انتخاب نخست وزیر برگزار شد که حزب سوسیالیست به رهبری ، خوزه لوئیز رودریگوئز زاپاترو ( Jose Luis Rodriguez Zapatero ) که با کسب 43 % آراء رقیب خود را شکست داد ، رقیب او در این انتخابات ، حزب مردم اسپانیا به رهبری ، ماریانو راخوی ( Mariano Rajoy ) بود که 38 % آراء را کسب کرد . علت رقم خوردن این نتیجه به این دلیل بود که مردم اسپانیا بر این باور بودند که اتخاذ سیاست حمایت آزنار از آمریکا و مشارکت دادن اسپانیا در جنگ عراق ، اسپانیا را به یکی از اهداف القاعده برای انجام عملیات تروریستی

تبدیل کرده است . در 4 آوریل چندین مراکشی به اتهام مشارکت در حملات تروریستی 11 مارچ بازداشت شدند . چندی بعد در ماه می ، نخست وزیر جدید 1300 سرباز اسپانیایی را که در امر بازسازی عراق شرکت داشتند فراخوانده و آنها را از عراق خارج نمود . آمریکا نتوانست ناخرسندی خود را از این تصمیم نخست وزیر جدید اسپانیا پنهان دارد و اعلام کرد اسپانیا به این وسیله موجبات خشنودی و رضایت تروریست ها را فراهم نموده است .

در ژوئن 2005 با وجود مخالفت شدید کلیسای کاتولیک ، دولت سوسیالیست اسپانیا ، ازدواج همجنس گرایان را در اسپانیا قانونی اعلام کرد . ( پیش از این ، قانونی شدن ازدواج همجنس گرایان در چهار کشور بلژیک ، هلند ، سوئد و کانادا نیز به تصویب رسیده بود )

پس از چهار دهه خشونت ، گروه شبه نظامی جدایی طلب باسک موسوم به اتا که مسئول بیش از 800 مورد قتل و بمبگذاری در اسپانیا بود در 24 مارچ 2006 اعلام آتش بس دائمی نمود ولی در ژوئن 2006 تصمیم خود را عوض کرده و با نقص آتش بس دولت اسپانیا را به طرح ریزی عملیات های تروریستی تازه تهدید کرد .

دولت اسپانیا در ژانویه 2008 پارلمان را منحل و برگزاری انتخابات جدید را در ماه مارچ اعلام نمود . در انتخابات ماه مارچ ، حزب سوسیالیست به رهبری زاپاترو با اکثریت آراء ابقا و مجدداً برای چهار سال دیگر نخست وزیر اسپانیا باقی ماند . در این انتخابات زاپاترو با 43 % آرا بر رقیب خود ماریانو راخوی که 40 % آراء را کسب کرد پیروز شد . زاپاترو در 12 آوریل 2008 کابینه را معرفی کرد که موجب تعجب همگان شد به این دلیل که برای اولین بار در تاریخ اسپانیا تعداد زنان کابینه از مردان بیشتر بود ، در کابینه جدید زاپاترو تعداد وزرای زن 9 و وزرای مرد 8 تن می باشد ، ضمن اینکه زاپاترو چند وزارت جدید را نیز به کابینه اش افزوده است .

در دسامبر 2008 قانون تابعیت و حق شهروندی توسط کورتز ( پارلمان اسپانیا ) به تصویب رسید که بر اساس آن ، به آن دسته از کسانی که طی جنگ های داخلی اسپانیا ( بین سالهای 1936 تا 1939 ) به ناچار و ناخواسته جلای وطن کرده و یا تبعید شده بودند و تمامی فرزندان و نوادگان آنها حق شهروندی اسپانیا اعطا شود . قانون جدید قسمتی از آنچه " قانون یادگار تاریخی " ( Ley de Memoria Historica ) خوانده می شود پیشتر مورد تصویب کورتز پارلمان اسپانیا قرار گرفته بود . 

نژاد مردم اسپانیا را عموماً آمیزش نژادهای مدیترانه ای با نژادهای مهاجر اروپای شمالی مانند سلت ها تشکیل می دهند . دین 94 % مردم اسپانیا ، کاتولیک 6 % درصد مابقی نیز سهم پروتستان ها و یهودیان و مسلمانان است . زبان رسمی در اسپانیا ، اسپانیایی می باشد ( 74 % کاستیلی ، 17 % کاتالانی ، 7 % گالیسیایی و 2 % باسکی ) . واحد پول اسپانیا ، یورو با واحد جزء سنت نام دارد ، واحد پول اسپانیا پیش از این پزو نام داشت . از مهمترین صادرات اسپانیا می توان به ماشین آلات ، وسایل نقلیه موتوری ، خوار و بار ، مواد دارویی ، تجهیزات پزشکی و سایر کالاهای مصرفی اشاره کرد .

 *  آیا می دانستید روز ملی اسپانیا 12 اکتبر 1492 می باشد ؟ جایی که کریستوف کلمب برای اولین بار پا به قاره آمریکا گذاشت .

 

اسپانیا مشتمل بر 17 ایالت می باشد :

 

1 - آندلس ( Andalucia ) : سویا ( Sevilla )

2 - آراگون ( Aragon ) : زاراگوزا ( Zaragoza )

3 - آستوریاس ( Asturias ) : اویدو ( Oviedo )

4 - جزایر بالئار ( Islas Baleares ) : پالما واقع در جزیره مایورکا ( Palma de Mallorca )

5 - باسک ( Basque ) یا " پایز واسکو " ( Pais Vasco ) : بیلبائو ( Bilbao )

6 - جزایر قناری ( Islas Canarias ) : لاس پالماس واقع در جزیره گران کاناریا ( Las Palmas de Gran Canaria )

7 - کانتابریا ( Cantabria ) : سانتاندر ( Santander )

8 - کاستیل لا مانچه ( Castilla-La Mancha ) : تولدو ( Toledo )

9 - کاستیل لئون ( Castilla y Leon ) : وایادولید ( Valladolid )

10 - کاتالونیا ( Cataluna ) : بارسلونا ( Barcelona )

11 - اکستره مادورا ( Extremadura ) : باداخوز ( Badajoz )

12 - گالیسیا " گئلیشه " ( Galicia ) : لاکرونا ( La Coruna )

13 - لاریوخا ( La Rioja ) : لوگرونیو ( Logronio )

14 - مادرید ( Madrid ) : مادرید ( Madrid )

15 - مورسیا ( Murcia ) : مورسیا ( Murcia )

16 - ناوارا ( Navarra ) : پامپلونا ( Pamplona )

17 - والنسیا ( Valencia ) : والنسیا ( Valencia )

 

" همچنین دو شهر سبته ( Ceuta ) و ملیله ( Melilla ) نیز جزئی از قلمرو سرزمینی اسپانیا می باشد که در شمال آفریقا واقع شده است ، از دیگر مناطق تحت سلطه اسپانیا در شمال آفریفا می توان به جزایر پنون دی ولز دلاگومرا ( Penon de Velez de la Gomera ) ، جزایر پنون دی آلهوسمز ( Penon de Alhucemas ) و جزایر کافاریناس ( Islas Chafarinas ) اشاره کرد . "

 

نوع مطلب : جهانشناسی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 4 آذر 1389 :: نویسنده : مهدی رایگانی
نظرات ()
شنبه 13 آبان 1396 05:07 بعد از ظهر
من حتی نمی فهمم که چطور به اینجا رسیدم، با این حال این پیشنهاد را پذیرفتم
یک بار خوب بود من متوجه نمی شوم که شما به چه قیمتی قطعا به یک وبلاگ نویس معروف می روید
اگر اتفاق بیفتد قبلا انجام نشده است به سلامتی!
سه شنبه 28 شهریور 1396 06:05 قبل از ظهر
When I initially commented I appear to have clicked on the -Notify me when new
comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is
added I get four emails with the same comment.

There has to be a way you are able to remove me from that service?
Cheers!
دوشنبه 16 مرداد 1396 07:20 بعد از ظهر
I have read so many posts regarding the blogger lovers but
this piece of writing is truly a pleasant
article, keep it up.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 07:20 قبل از ظهر
With havin so much written content do you ever run into any problems
of plagorism or copyright violation? My website has a lot of completely
unique content I've either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know
any ways to help reduce content from being stolen? I'd truly appreciate it.
چهارشنبه 30 فروردین 1396 03:39 بعد از ظهر
Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering which
blog platform are you using for this website?
I'm getting tired of Wordpress because I've had problems with hackers and
I'm looking at alternatives for another platform.
I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.
دوشنبه 21 فروردین 1396 12:10 قبل از ظهر
Hi would you mind letting me know which webhost you're working with?
I've loaded your blog in 3 completely different internet browsers
and I must say this blog loads a lot quicker then most.
Can you suggest a good internet hosting provider at a honest price?
Thanks, I appreciate it!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر